آلودگی هوای سیستان و بلوچستان به ۵ برابر حدمجاز رسید

رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت که وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمالی استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه روزهای گذشته به حدود پنج برابر حد مجاز رساند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا٬ علی ملاشاهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: “غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت ۶۶۲ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد”.

وی گفت: “وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت ۸۳ کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به چهار هزار متر و زابل پنج هزار متر کاهش داده است”.

وی افزود: “باد شدید و گرد و خاکی که از روز دوشنبه هفته گذشته در شمال استان آغاز شده همچنان تا اواخر وقت امروز تداوم دارد”.

به گزارش ایرنا بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان و بلوچستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان و بلوچستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

سیستان و بلوچستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دریای عمان همچنان مواج پیش بینی می شود گفت: از فردا در نیمه شمالی استان افزایش دما و در جنوب و سواحل کاهش دما رخ خواهد داد.

وی اظهار داشت: “زاهدان در شبانه روز گذشته با حداقل ۱۹ درجه سانتی گراد و راسک با حداکثر ۴۵ درجه بالای صفر به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط استان بودند”.

توزیع ۶۷۵ ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: “۶۷۵ عدد ماسک از ۱۲ مرداد تاکنون میان مردم توفان زده شهرستان نیمروز در شمال استان توزیع شده است”.

رسول راشکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: “از دوشنبه هفته گذشته همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک و حرکت شن های روان در شهرستان های شمالی استان نیروهای عملیاتی هلال احمر در منطقه حاضر و خدمات رسانی به مردم را در دستور کار قرار دادند”.

وی ادامه داد: “با توجه به تداوم وزش باد شدید همراه با گرد و خاک امدادرسانی به مردم شمال استان همچنان ادامه دارد”.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) و ۱۹ شهرستان و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند. هرانا 15 مرداد

این نوشته در بلوچستان, زاهدان ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.